Главная » Файлы » Мои файлы

Лекція №1 з охорони праці під час навчально - виховного поцесу в загольноосвітньму закладі
[ Скачать с сервера (255.1 Kb) · Скачать удаленно (max. 15000Kb) ] 21.12.2013, 16:01

Лекція №1

з охорони праці під час навчально - виховного поцесу в загольноосвітньму закладі

План

1.         Законодавча та нормативна документація з охорони праці.

2.        Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально – виховного процесу. Алгоритм дій під час травмування учня.

3.        Порядок розслідування нещасних випадків, професійних захворювань на виробництві (з працівниками школи).

4.        Порядок розслідування нещасних випадків невиробничого характеру.

                Охорона праці — це система законодавчих актів і соціально-еко-номічних, технічних, гігієнічних та організаційних заходів, які гарантують збереження здоров'я і працездатності людини.

Основні положення з охорони праці в Україні встановлені і регламентуються Конституцією України, Кодексом законів про працю, Законом  «Про охорону праці», Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та іншими законами України, а також розробленими на основі і відповідно до них нормативно-правовими актами.

У Законі «Про охорону праці» визначені основні напрямки з практичної реалізації конституційних прав громадян України на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці. Його дія розповсюджується на всі заклади, підприємства, організації незалежно від форми власності і діяльності, і на всіх громадян, які працюють у цих організаціях. Він регулює відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовищаі встановлює єдиний порядок організації охорони праці в України.

Кодекс законів про працю регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи ефективності суспільного виробництва і зростанню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни. Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всебічну охорону трудових прав працівників. Право на працю реалізується укладанням трудового договору.

Робота колективу загальноосвітньої школи з охорони праці орга-нізована згідно із Законом України "Про охорону праці” та Положенням "Про організацію роботи з охорони праці учасників навчально - виховного процесу в установах і закладах освіти” - визначає єдину систему організації роботи з охорони праці, а також обов'язки керівників та посадових осіб щодо забезпечення здорових і безпечних умов навчально-виховного процесу, запобігання травматизму його учасників; Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах ( наказ №616 від 31.08.2001) - встановлює єдиний порядок розслідування та обліку нещасних випадків, що сталися з вихованцями, учнями, під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах на території України.

1.        Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально – виховного процесу. Алгоритм дій під час травмування учня.

Встановлює єдиний порядок розслідування та обліку нещасних випадків, що сталися з учнями.

Розслідуванню підлягають нещасні випадки, що трапилися з учнями  і призвели до погіршення стану здоров’я (втрати працездатності не менше, ніж на один день, а саме: травми через нанесення тiлесних ушкоджень різного походження, у тому числі нанесених iншою особою, предметами, отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани, інші надзвичайні події), контакту з представниками тваринного світу.

Розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися:

1)       під час проведення навчальних занять (уроків, лабораторних занять, спортивних, гурткових, позакласних, позашкільних заходів, інших занять та в перервах між ними;

2)       під час проведення позакласних, позашкільних та інших заходів у вихідні, святкові та канікулярні дні, якщо цi заходи здiйснюються пiд безпосереднiм керiвництвом працiвника навчального закладу (вчителя, вихователя, класного керiвника) або іншої особи, яка призначена наказом керiвника навчального закладу за його згодою;

3)       під час проведення спортивних змагань, тренувань, оздоровчих заходiв, екскурсiй, походiв, експедицiй, органiзованих навчальним закладом у встановленому порядку;

4)       пiд час перевезень учасників навчально-виховного процесу до мiсця проведення навчання, інших заходiв i назад у разі органiзованого прямування їх на запланований захiд на транспортi або пiшки.

                Погіршення стану здоров’я або втрату працездатності внаслідок нещасного випадку встановлює та засвідчує лікувально-профілактичний заклад.

               За результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою Н-Н.

Алгоритм дій під час нещасного випадку

1.        Про кожний н/в, який стався з учнем, потерпілий або свідок негайно сповіщає безпосередньо керівника навчального закладу (п.3.1) або його заступників.

2.        Черговий вчитель, вчитель  предметник, класний керівник – зобов’язані супроводити потерпілого до медичного пункту.

3.        Керівник НЗ (черговий заступник директора. Класний керівник) зобов’язаний повідомити батькам потерпілого і зробити запит висновку з лікувально-профілактичного закладу про характер і тяжкість ушкодження потерпілого (п.3.2)

4.        Керівник НЗ, одержавши повідомлення про н/в, призначає комісію з розслідування:

5.        Комісія з розслідування н/в зобов’язана протягом 3 діб провести розслідування (п.3.4)

6.        Керівник НЗ протягом 3 діб після закінчення розслідування затверджує акти форми Н-Н (п.3.5)

-          Акти зберігаються в архіві протягом 55 років) (п.3.6.)

7.        Після закінчення строку лікування потерпілого керівник НЗ направляє до відділу освіти повідомлення про наслідки н/в (п.2.8)

 

2.        Порядок розслідування нещасних випадків, професійних захворювань на виробництві (з працівниками школи).

                Нещасні випадки, що сталися з особами, які працюють на умовах трудового договору або залучені до праці у навчальних закладах, підлягають розслідуванню відповідно до Порядку розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і на виробництві.

                Розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме раптового погіршення стану здоров’я працівника, від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання і гострого професійного та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення, а також настання смерті працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків.

                До гострого професійного отруєння належить захворювання, що виникло після однократного впливу на працівника шкідливої речовини (речовин).

                До гострого професійного захворювання належить захворювання, що виникло після однократного (протягом не більш як однієї робочої зміни) впливу шкідливих факторів фізичного, біологічного та хімічного характеру.

                Про кожний нещасний випадок потерпілий або працівник, який його виявив, чи інша особа - свідок нещасного випадку повинні негайно повідомити керівника робіт, який безпосереднього здійснює контроль за станом охорони праці на робочому місці (далі - безпосередній керівник робіт), чи іншу уповноважену особу підприємства і вжити заходів             до надання необхідної допомоги потерпілому.

                У разі настання нещасного випадку безпосередній керівник робіт зобов'язаний:

1)       терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, забезпечити у разі потреби його доставку до лікувально-профілактичного закладу;

2)       негайно повідомити роботодавця про те, що сталося;

3)       зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку на робочому місці та машини, механізми, обладнання, устаткування (далі - устаткування) у такому стані, в якому вони були на момент настання нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків та порушення виробничих процесів), а також вжити заходів до недопущення подібних нещасних випадків.

                Лікувально-профілактичний заклад повинен передати протягом доби з використанням засобів зв'язку та на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві.

                Роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок (крім випадків, передбачених пунктом 37 цього Порядку), зобов'язаний:

1)             протягом однієї години передати з використанням засобів зв'язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок згідно  безпосередньо керівництву.

2)  Створити наказом комісію у складі не менше трьох осіб та організувати розслідування;

                Комісія зобов'язана протягом трьох робочих днів з моменту її утворення:

1)       обстежити місце настання нещасного випадку, одержати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати осіб - свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;

2)       визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;

3)       з'ясувати обставини і причини настання нещасного випадку;

4)       вивчити первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту лікувально-профілактичного закладу, звернення потерпілого до медичного пункту або медико-санітарної частини підприємства, амбулаторну картку та історію хвороби потерпілого, документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо);

5)       визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок з виробництвом;

6)       установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам;

7)       скласти у п'яти примірниках акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 (далі - акт за формою Н-5) та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) згідно з додатком 4 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом) і передати їх роботодавцеві для затвердження;

8)       скласти у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, крім актів за формою Н-5 і Н-1, у шістьох примірниках картку обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 (далі - картка за формою П-5) згідно з додатком 5.

                Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово і додає до акта за формою Н-5 як його невід'ємну частину.

                    Визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками:
1)       під час виконання трудових обов'язків, у тому числі у відрядженні, а також ті, що сталися у період: перебування на робочому місці, на території підприємства або в іншому місці, пов'язаному з виконанням роботи, починаючи з моменту прибуття працівника на підприємство до його відбуття, який повинен фіксуватися відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі протягом робочого та надурочного часу, або виконання завдань роботодавця в неробочий час, під час відпустки, у вихідні, святкові та неробочі дні;
2)       підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу, а також виконання заходів особистої гігієни, пересування по території підприємства перед початком роботи і після її закінчення;
3)       проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить ї підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем;
4)       використання власного транспортного засобу в інтересах підприємства з дозволу або за дорученням роботодавця в установленому роботодавцем порядку; 
5)       виконання дій в інтересах підприємства, на якому працює потерпілий, тобто дій, які не належать до трудових  обов'язків працівника (подання необхідної допомоги іншому працівникові, 
6)       дій щодо запобігання аваріям або рятування людей та майна підприємства, інших дій за розпорядженням або дорученням роботодавця);
7)       ліквідації аварії, наслідків надзвичайної ситуації техногенного і  природного характеру на виробничих об'єктах і транспортних засобах, що використовуються підприємством; подання необхідної допомоги або рятування людей, виконання дій, пов'язаних із запобіганням нещасним випадкам з іншими особами у процесі виконання трудових обов'язків.

                    Нещасні випадки, пов'язані із завданням тілесних ушкоджень іншою особою,  або вбивство працівника під час виконання чи у зв'язку з виконанням ним трудових (посадових) обов'язків чи дій в інтересах підприємства незалежно від порушення  кримінальної справи розслідуються відповідно до цього Порядку.Такі випадки визнаються пов'язаними з виробництвом (крім випадків, що сталися з особистих мотивів). 
                    Нещасні випадки, що сталися внаслідок раптового погіршення стану здоров'я працівника під час виконання ним трудових (посадових) обов'язків (крім випадків, зазначених  у пункті 15 цього Порядку, у разі відсутності умов, зазначених  у пункті 18 цього Порядку), визнаються пов'язаними з виробництвом за умови, що погіршення стану здоров'я працівника сталося внаслідок впливу небезпечних чишкідливих виробничих факторів, що підтверджено медичним висновком,  або якщо потерпілий не проходив медичного огляду, передбаченого законодавством, а робота, що виконувалася, протипоказана потерпілому відповідно до медичного висновку про стан його здоров'я. 
                    Медичний висновок щодо зв'язку погіршення стану здоров'я працівника з впливом на нього небезпечних чи шкідливих виробничих факторів або щодо протипоказання за станом здоров'я працівника виконувати зазначену роботу видається лікувально-профілактичним закладом за місцем лікування потерпілого на запит роботодавця або голови комісії. 
                    Не визнаються пов'язаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками: 
1)       під час використання в особистих  цілях  транспортних засобів, машин, механізмів, устатковання, інструментів, що належать або використовуються підприємством (крім випадків, що сталися внаслідок їх несправності); 
2)       унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними чи отруйними речовинами, а також унаслідок їх дії (асфіксія, інсульт, зупинка серця тощо), за наявності відповідного медичного висновку, якщо це не пов'язане із  застосуванням  таких речовин у виробничих процесах чи порушенням вимог безпеки щодо їх зберігання і транспортування або якщо потерпілий, який перебував у стані алкогольного, токсичного чи  наркотичного  сп'яніння,  до нещасного випадку був відсторонений від роботи відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору; 
3)       у разі підтвердженого відповідним медични висновком алкогольного, токсичного чи наркотичного сп'яніння, не зумовленого виробничим процесом, яке стало основною причиною нещасного випадку за відсутності технічних та організаційних причин його настання; 
4)       під час скоєння  ними злочину, що встановлено обвинувальним вироком суду.


Категория: Мои файлы | Добавил: Reks | Теги: орона прац, Школа
Просмотров: 1902 | Загрузок: 404 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: